Talkshow och bokrelease med Jonas Mosskin
Detaljer
- Datum
- 25.01.26
- Tidpunkt
- 16.00 (Dörrarna öppnas 15.30)
- Beskrivning
- Talkshow och bokrelease
- Plats
- Adress: Soho House, Majorsgatan 7, 114 47 i Stockholm
Fritt inträde! OSA anmälan senast 23/1 (följ köp-knappen till formuläret). Även dina medföljande behöver anmäla sig. Först till kvarn, begränsat antal platser.
Om evenemanget
Förändringarna i omvärlden och i arbetslivet snurrar på med en allt snabbare hastighet. Men vad händer med dem som förväntas leda och ta ansvar? Hur ska man som entreprenör, ledare och chef navigera i ett landskap där organisationer, relationer och samarbeten ständigt förändras?
Som ledare förväntas man ha alla svar. Ledare blir projektionsytor för alla problem, svårigheter och utmaningar som såväl medarbetare som ledning och styrelse kommer med. Coaching är ett sätt att få grepp om en verklighet där allt flyter. Men vad är egentligen coaching? Hur går det till bortom floskler, flum och naiva överdrifter?
Jonas Mosskin är leg. psykolog och kulturskribent. Han har i 15 års tid arbetat som organisationspsykolog med fokus på ledarskap och skriver återkommande i Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet och Modern Psykologi. Han driver sedan tjugo år den omtyckta filmklubben “Psykologer tittar på film”. Hans nya bok Allt flyter: åtta principer för att coacha i förändring är en handbok till hur man som ledare kan använda coaching som verktyg för att hantera förändring.
Medverkande:
Jonas Mosskin, är organisationspsykolog, rådgivare och coach till chefer, ledare och organisationer.
Maja Frankel, Generalsekreterare Friends. Hon har under lång tid varit ledare inom ideell sektor och socialt entreprenörskap på Ashoka.
Fredrik Lindgren, VD för Kungliga Operan, tidigare VD för Kunskapsskolan och med en bakgrund inom Investor.
Samtalet leds av: Victoria Larm – konstvetare och författare, och Christer Sturmark – vd för Fri Tanke förlag.
Datum: Söndagen den 25 januari
Tid: kl. 16 (dörrarna öppnas 15.30)
Plats: Soho House, Majorsgatan 7, 114 47 Stockholm
Observera att antalet platser är begränsat, svar lämnas HÄR!
OSA senast 23/1 via formuläret